Jednoduchý spôsob ako začať šetriť a ušetriť peniaze.

Všimli ste si, že mnohí ľudia vo vašom okolí nemajú pred výplatou takmer žiadne peniaze? Žijú tak povediac od výplaty do výplaty. Je pritom zaujímavé, že patria do rôznych príjmových skupín.

Ľudia majú rôzne dôvody na to, prečo nešetriť. Jedni hovoria, že šetriť sa neoplatí pretože infláciou peniaze strácajú na svojej hodnote. Ďalší tvrdia, že zarábajú príliš málo na to, aby z toho mála ešte malo zmysel niekam odkladať. Iní sa šetriť aj snažili, ale vždy keď našetrili trochu peňazí, obratom ich minuli.

V tomto článku nájdete návod na to, ako bez väčších problémov našetriť 3000 EUR, alebo toľko, koľko vám dáva zmysel. Konečná suma  vás môže veľmi prekvapiť.

Prečo sa šetriť oplatí?

Sloboda

  • Ak nemáte žiadne odložené peniaze, pravdepodobne ste veľmi zraniteľný. Ak Vám šéf povie, aby ste prišli v nedeľu do zamestnania, prídete tam, aj keď sa vám nechce a aj keď už máte dohodnutý iný program. Nemôžete totiž riskovať, že prídete o prácu. Neprežili by ste obdobie, pokým si nájdete novú a nahradíte stratený príjem.
  • Ak máte našetrenú hotovosť, ktorú môžete použiť inak ako len na zabezpečenie základných životných potrieb, začnete uvažovať nad tým, čo by sa s peniazmi dalo urobiť. Ísť  na dovolenku, či si zaplatiť vzdelávací kurz? Umožní Vám to začať myslieť proaktívne, pretože vďaka hotovosti máte väčšiu odvahu sa do niečoho nového pustiť.

Nestať sa dlžníkom

  • V prípade neočakávaných výdajov sa bez odložených peňazí pravdepodobne zadĺžite alebo budete žobrať o pomoc u príbuzných a u priateľov. Ale s vlastnými voľnými peniazmi  môžete toto obdobie ľahko preklenúť. Aj úver získate ľahšie a s lepšími podmienkami ak máte aj svoje peniaze a finančnú históriu.

Koľko šetriť?

V mnohých knihách sa píše o tom, že by sme mali šetriť 10% príjmu. Hovorí sa aj o tom, že nie je podstatné ako malá časť to je. Ak neviete ušetriť 10% z malej sumy, nebudete to vedieť ani pri veľkých príjmoch. Otázka preto znie: Ako sa šetriť naučiť a ako začať?

V tomto článku popíšem len jeden zo spôsobov, ktorý pre mňa osobne fungoval veľmi dobre a je použiteľný pre všetkých. Tak pre nezamestnaných, zamestnancov, živnostníkov, ako aj pre podnikateľov. Pre ľudí s vysokými príjmami, aj pre tých s malými príjmami. Popíšem vám systém, ktorý každý z vás z minulosti pozná, no málokto ho stále používa. Je to systém sporenia do pokladničky.

Systém šetrenia do pokladničky

Sporenie do pokladničky má mnohé výhody. Môžete vkladať aj malú hotovosť bez akýchkoľvek poplatkov za transakcie. Peniaze tam môžete vhodiť aj keď nie ste pri internete alebo neďaleko  banky.

Systém, ktorý mi fungoval je pomerne jednoduchý. Potrebuje len tri veci:

  • Stanoviť na čo si šetríte
  • Pokladničku
  • Rozhodnutie, koľko a kedy do pokladničky vhadzovať

Stanoviť na čo si šetríte

Pred začiatkom sporenia rozhodnite, na čo si chcete sporiť. Je to len rezerva aby ste boli slobodnejší? Alebo je to konkrétny cieľ? Napríklad dovolenka v lete alebo v zime? Chcete si našetriť na jazykový kurz, aby ste mohli neskôr zarábať vďaka tomu viac peňazí? Časom možno zoznam rozšírite o iné sny alebo ich zmeníte.

Keď som testoval tento systém, bolo mojím cieľom zistiť, či takýto systém môže fungovať a vypracovať si disciplínu v zbavovaní sa hotovosti na môj sporiaci účet. Keď som bol v USA porozumel som tomu, že ak si svoje voľné peniaze neodložíte, skôr alebo neskôr ich niekomu odovzdáte. Lákadiel je veľmi veľa.

Keď som pokladničku otvoril, zrazu sa mi otvorili mnohé možnosti. V pokladničke som totižto našiel viac ako 3000 EUR. Pri zakladaní novej pokladničky som preto zohľadnil aj fakt, že je dobré mať menšiu pokladničku, aby ste neprišli o veľa peňazí, ak vám ju niekto ukradne. Našetrenú sumu (pokým nenájdete lepšie zhodnotenie pre tieto voľné peniaze) môžete vložiť napríklad na vkladnú knižku. Za vedenie vkladnej knižky sa neplatí. Je tam vyšší úrok ako na bežných či krátkodobo terminovaných účtoch a pritom máte peniaze stále k dispozícii ak nájdete pre ne vhodnú investíciu. Nezabudnite však na to, na čo si skutočne šetríte a kedy chcete mať peniaze k dispozícii. Taktiež na riziko, či vyšší úrok stojí za to, aby ste o peniaze prišli úplne alebo z väčšej čiastky.

Pokladnička

Budete potrebovať pokladničku. Najlepšie takú, do ktorej nevidno a ktorá sa nedá otvoriť. Ak do pokladničky nebudete vidieť, po určitom čase nebudete vedieť, koľko peňazí ste do nej vhodili. Preto je menšie riziko, že pokladničku otvoríte, ak náhle budete potrebovať hotovosť. Toto je dôležité len počas budovania si návyku sporenia. Keď prekonáte nutkanie minúť peniaze z pokladničky, môžete mať aj pokladničku bez vrchnáku. V takom prípade jej obsah odložíte v určitých intervaloch do banky či do iných investícií odolných voči bežným zlodejom.

Osobne pre začiatok odporúčam plechovú pokladničku, ktorá vyzerá ako konzerva. Ja som použil tú, ktorú vidíte na tomto obrázku:

Pokladnička

Dá sa otvoriť len otváračom na konzervy a to len tak, že pokladničku vlastne znehodnotíte. Táto pokladnička stála približne 2 EUR. Cena záleží od toho, akú veľkú si vyberiete. Môžete ju kúpiť v hypermarketoch alebo aj v lacných predmetoch. Môžete použiť akúkoľvek inú pokladničku, prípadne si ju vyrobiť.

Rozhodnutie, koľko a kedy do pokladničky vhadzovať

Rozhodnite sa ako často a akú sumu chcete do pokladničky vhadzovať. Suma záleží od vašej životnej úrovne. Pre náš test som sa rozhodol, že budem do pokladničky vhadzovať všetky 1 EUR a 2 EUR mince, ktoré nájdem každý deň, keď som pri pokladničke u seba.

Povedal som si aj to, že do pokladničky budem vhadzovať papierové bankovky ak nájdem v peňaženke voľnú hotovosť, ktorá mi nebude chýbať do ďalšieho príjmu. Aj vtedy som však vhodil do pokladničky len určité percento z tejto sumy. Ak som napríklad ušetril peniaze tým, že som potlačil nutkanie zbaviť sa 3 EUR za hamburger čo predávajú pred hypermarketom, aj tieto 3 EUR som vhodil do pokladničky. Nepokazil som si zdravie a pritom som tie peniaze hodil sám sebe. Keby som si ten hamburger kúpil, vhodil by som tie 3 EUR do pokladničky predavačovi, ktorý mi zdravie vlastne poškodzuje. Išlo by pritom o impulzívny nákup.

Do pokladničky som vložil aj peniaze z neočakávaných príjmov. Tiež len v určitom percente. Ak napríkld počas mesiaca zarobíte náhle o 100 EUR viac lebo vám dal šéf odmenu, alebo ak náhodne získate zákazku, ktorá bola nečakaná vzhľadom ne veľkosť objednávky, dá sa to chápať ako neočakávaný príjem, s ktorým ste v rozpočte nepočítali. Je preto vhodné určitú časť takéhoto príjmu odložiť. Nebude vám totižto v rozpočte chýbať.

Ak sa vám zdá vhadzovanie 1 a 2 EUR mincí  každý deň za nereálne, spravte rozhodnutie, že tam budete vhadzovať eurocenty. Ak sa vám zdá vhadzovať 1 a 2 EUR mince príliš málo na šetrenie, môžete tam vhadzovať 500 EUR bankovky alebo ich rovno posielať cez trvalý prevodný príkaz z vášho bežného účtu na sporiaci či investičný účet. Ak ste už v takomto štádiu, pravdepodobne pre vás šetrenie do pokladničky nebude najlepší spôsob šetrenia a musíte zvoliť iný, alebo ich kombináciu.

Autor: Pavol Kočalka